Z czym kojarzy Wam się wieczór panieński? Zapewne większość z Was odpowiedziałaby, że z zabawą w klubie, pysznymi drinkami, a może nawet z występem męskiego tancerza erotycznego. Kiedyś jednak było całkiem inaczej. Jesteście ciekawi jak wyglądały wieczory panieńskie w przeszłości? Jeśli tak, to ten artykuł na pewno Was zainteresuje!

Staropolski wieczór panieński

Dawniej wieczory panieńskie miały bardziej tradycjonalny charakter. Wszystko rozpoczynało się od tak zwanych rózgowin. Dziewczęta zbierały się w domu przyszłej mężatki, ale nie po to tylko żeby poplotkować czy się bawić. Miało to bardziej praktyczny wymiar. Kobiety piekły ciasta oraz szykowały wianki oraz koronkę dla Panny Młodej. Zgodnie z tradycją sporządzano tak zwaną weselną rózgę – stąd też nazwa obrzędu czyli rózgowiny. Jak ona wyglądała i po coś się ją wykonywało? Owa rózga to po prostu przyozdobiona gałąź w przeróżne dodatki. Był to symboliczny przedmiot, który w dniu ślubu przekazywano staroście, czyli odpowiednikowi dzisiejszego świadka. Istotnym elementem dawniejszego wieczoru panieńskiego były rozpleciny. Na czym polegały? Otóż mężczyźni późnym wieczorem przychodzili na wieczór panieński. Tak zwany starszy drużba miał w obowiązku rozpleść warkocz przyszłej mężatki. Ten symboliczny obrzęd oznaczał poświęcenie cnoty kobiety i był jednocześnie wyrazem szacunku dla jej rodziców.  Na koniec zabawy wspólnie śpiewano pieśni.

panienski kiedys

Jak dziś wygląda wieczór panieński

Obecnie można powiedzieć, że nie kultywuje się już tego rodzaju obrzędów. Być może gdzieś jeszcze na wsiach ostały się niektóre staropolskie tradycje. W wielkich miastach po prostu szumnie, a czasem wręcz z przepychem obchodzi się wieczór panieński. Dziewczyny najczęściej na imprezę wybierają się do klubu, a jako prezent wręczają niekiedy nieco sprośne rzeczy.  W żaden sposób nie potępiany tego! Jesteśmy wręcz dalecy od tego. Chcieliśmy po prostu ukazać jaka przepaść dzieli obecne wieczory panieńskie a dawniejsze. A gdyby tak połączyć minione czasy z obecnymi? Wieczór panieński może rozpocząć się w domu panny młodej i w formie zabawy możecie przeprowadzić dawne rózgo winy. Gdy całość wzbogacicie o pyszne drinki, to zabawa będzie przednia!